شبکه

مفهوم واژه شبکه یا  Network:

شبکه یعنی مجموعه یا سیستم درون پیوندی (interconnected ) انسانی یا فیزیکی که دسترسی به قابلیت یا توانایی خاصی را در محدوده ای از مکان و زمان فراهم میکند و در حالت محدودیت مکانی و زمانی ندارد به بیان ساده تر شبکه عبارتست از اتصال الکترونیکی دو یا چند رایانه یعنی اینکه رایانه ها می تواندد باهم ارتباط و تبادل اطلاعات داشته باشند. معمولا در چنین حالتی رایانه های موجود در شبکه با یکدیگر ارتباطی پرسرعت دارند. این ارتباط پر سرعت می تواند به صورت بی سیم برقرار شود که اولی را شبکه کابلی و دومی را شبکه بی سیم گویند.

انواع شبکه کامپیوتری و مزیت آنها:

شبکه های کامپیوتری انواع مختلفی دارند و بر اساس معیار های مختلفی دسته بندی میشوند

شبکه کامپیوتری محلی یا Local Area Network ((LAN:

شبکه LAN کوچکترین نوع شبکه کامپیوتریست که محدوده ی جغرافیایی کوچکی مثل رایانه های درون یک خانه، دفتر کار  یا گروهی از ساختمان ها را پوشش می دهد.

شبکه های محلی برای انتقال اطلاعات داخل یک مجموعه کوچک راه اندازی می شوند و به همین خاطر برای راه اندازی یک شبکه LAN  نیازی به گرفتن مجوز نیست و خلی راحت می توان با چند متر کابل و چند کارت شبکه و یک سوئیچ ، چند کامپیوتر را به هم متصل کرد.نوع بی سیم این شبکه ها WLAN یا Wireless LAN نام دارد.

کامپوترهای داخل یک مدرسه ، مغازه ، شرکت ، کافی نت و … در قالب یک شبکه LAN  کار می کنند.

ویژگی های شبکه محلی:

 • سرعت و کارایی بالا و فواصل کم (حداکثر در حد چند صد متر)
 • این شبکه بسیار ارزان است
 • احتمال وقوع خطا و مشکل در شبکه محلی کمتر است.
 • در این شبکه تعداد کاربرها (Client) محدود بوده و شبکه به یک سازمان و یک یا چند ساختمان کنار هم ، محدود می شوند

برخی از توپولوژی های مربوط به این شبکه به این قرار است: توپولوژی خطی (BUS) ، توپولوژی حلقوی (Ring) ، توپولوژی ستاره ای (Star).

شبکه کامپیوتری شهری یا (MAN) Manipulate Area Network :

شبکه MAN  یا شبکه شهری به شبکه ای گفته می شود که برای یک شهر طراحی شده است و می توان گفت این شبکه یک شهر را پوشش می دهد.بهترین مثال شبکه شهری ، شبکه تلوزیونی کابلی است که در بسیاری از شهر ها وجود دارد. این سیستم ناشی از رشد سیستم های آنتنی اولیه است که برای مناطقی که دریافت برنامه های تلوزیونی دشوار بود ، استفاده شده ایت. در این سیستم های اولیه یک آنتن بزرگ در بالای تپه ای نصب میشد و سیگنالها به خانه های مشترکین ارسال می شد.

شبکه های MAN  مناطق بیشتری را نسبت به شبکه های  LAN پوشش می دهند.

ویژگی های شبکه  MAN :

 • پیچیدگی بیشتر نسبت به شبکه های محلی
 • قابلیت ارسال صدا و تصویر
 • قابلیت ایجاد ارتباط بین شبکه های کامپیوتری
شبکه کامپیوتری جهانی یا Wide Area Network  ( WAN):

WAN ، یک شبکه ارتباطی است که یک حوزه جغرافیایی گسترده نظیر یک شهرستان ، استان و یا یک کشور را تحت پوشش قرار میدهد. این نوع شبکه های کامپیوتری دارای مشخصات منحصر بفرد مختص به خود می باشند که آنان را از یک شبکه محلی متمایز می نماید.

یک  WAN متشکل از مجموعه ای از  LAN های متصل به هم می باشند که در مناطق مختلف جغرافیایی پراکنده شده اند و وسیله ای به نام روتر (Router) ارتباط ما بین این  LAN ها را برقرار می نماید.  در شبکه های کامپیوتری مبتنی بر TCP/IP  روترها آدرس های موجود در LAN و شبکه WAN  را نگه داری می نمایند.

شبکه های WAN در لایه فیزیکی و لایه data link مرجع OSI کار میکنند. با استفاده از این نوع شبکه های کامپیوتری ، می توان شبکه های محلی موجود در مکانهای متعدد و مسافت های طولانی را به یکدیگر متصل کرد.

شبکه های  WAN امکانات و پتانسیل های لازم به منظور مبادله بسته های اطلاعاتی و فریم ها بین روترها، سوئیچ ها و شبکه های محلی را ارائه می نمایند.

ویژگی شبکه WAN :

 • محدوده ی تحت پوشش این شبکه های کامپیوتری زیاد است و ارتباط بین کشورها را فراهم میکند.
 • حجم اطلاعات مبادله شده در این شبکه های کامپیوتری بالااست.
 • سرعت کمتری نسبت به شبکه محلی و شهری دارد.
 • می تواند شبکه های MAN و  LAN را به عنوان زیر شبکه قبول کند.
شبکه محدود یا Tutorial Assistance Network  (TAN ):

شبکه محدود شبکه ای است که از شبکه های بسیار کوچک مثلا دو ، سه یا چهار گروه تشکیل شده باشد.

برای مثال شبکه TAN در خانه ها بیشتر مرسوم است. با کمک این نوع شبکه ها ، افراد خانواده می توانند منابع خود را از قبیل چاپگر ، مودم و فایل ها را در میان فرزندان ، رایانه والدین و شاید هم رایانه کیفی یکی از والدین در اداره به اشتراک بگذارند.

شبکه شخصی Personsl Area Network (PAN):

این شبکه هم جزئی از شبکه های کامپیوتری است که برای ارتباط بین دستگاه های مختلف کامپیوتری (شامل تلفن ،دستیار دیجیتالی شخصی) که محدود به یک نفر می شود.این دستگاه ها ممکن است متعلق به شخص مورد نظر باشد یا نباشد.دسترسی به PAN عموما محدود به چند متر می شود. PANمیتواند برای ارتباط بین چندین وسیله با یکدیگر بکار رود ( ارتباط بین شخصی) و یا اتصال به یک شبکه سطح بالاتر و اینترنت.

PAN ها ممکن است به BUS کامپیوتر از طریق سیمی متصلل باشد مانند USB و Firewire شبکه PAN های بی سیم می توانند از طریق تکنولوژی های بی سیمی مانند Bluetooth IrDA برقرار گردند.

مقایسه شبکه های LAN و  WAN :

از نظر سرعت در شبکه های LAN و WAN می توان گفت: سرعت به ابعاد و گستردگس شبکه بستگی ندارد اما معمولا پیاده سازی تکنولوژی با سرعت بالا د رابعاد  LAN کم هزینه تر و ساده تر از  WAN انجام می شود لذا معمولا سرعت در شبکه های LAN از WAN بیشتر است اما این یک قاعده کلی نیست. به عنوان مثال می توان شرایط زیر را در نظر گرفت:

سرعت LAN بیشتر از WAN: وقتی با مودم به اینترنت متصل می شوید  بعنوان یکی از اعضای شبکه WAN محسوب شده و سرعت با مودم های خوب حدودا  ۴۰Kbps است. از طرفی کمترین سرعت در شبکه های lan که البته در اواخر عمر خود قرار دارند ۱۰Mbps است. اگر سرعت LAN را بر WAN تقسیم کنیم می بینیم که حدودا ۲۵۰ برابر بیشتر است.

سرعت LAN کمتر از WAN:در شاهرگهای اصلی اینترنت یا در ارتباطات میان قاره ای سرعت عموما بیشتر از  ۱۵۵Mbps است و اگر آنرا با سرعت معمول در شبکه های lan یعنی  ۱۰۰Mbps مقایسه کنیم می بینیم که در همان حد یا بیشتر است.

کاربردهای عمده شبکه های رایانه ای: 

اشتراک فایل: شبکه امکان دسترسی به فایل ها و پیشگیری از دوباره کاری (ایجاد دو فایل یکسان ) را برا یافراد فراهم می آورد.

اشتراک چاپگر ها: با شبکه ، چندین رایانه میتوانند از یک چاپگر بهره مند شوند.

شبکه بازی (GameNet): با استفاده از شبکه های رایانه ای می توان در منزل یا هر محل دیگر، از هیجان بازی های شبکه لذت برد.

ارتباط و مشارکت:کار کردن افراد با یکدیگر بدون دانستن این که دیگری در حال چه کاری است امری دشوار به نظر می رسد. شبکه کارمندان را قادر می سازد تا فایل های خود را به اشتراک گذاشته ، کارهای یکدیگر را مشاهده کنن و ایده ها و نقطه نظرات خود را به شیوه ای کاراتر با یکدیگر مبادله کنند.

سازماندهی : نرم افزار های متنوعی برای هماهنگی و سازماندهی ملاقات ها و جلسات ، بدون نیاز به آگاهی مکرر از برنامه زمان بندی افراد وجود دارد. این نرم افزارها معمولا شامل ویژگی های کاربردی و مفید نظیر دفتر تماس مشترک و فهرست کارها می باشد.

دسترسی از راه دور:داشتن شبکه می تواند در عین حفظ بهره وری ، پویایی و تحرک بیشتری را به شما ببخشد. با فعال سازی دسترسی از راه دور( Remote Access )کاربران میتوانند بدون نیاز به حضور در محل کار ، به همان فایل ها، داده ها و پیغام ها در هر کجا که باشند دسترسی پیدا کرده و به اصطلاح دور کاری کنند. این دسترسی می تواند به دستگاه های تلفن همراه و دستگاه های دیجیتال شخصی ( PDA) داده شود.

حفاظت از اطلاعات: یک شبکه شما را قادر می سازد تا اطلاعات شخصی و شرکتی خود را بر روی یک سرور خارج از محل سکونت یا کار خود ، بر روی نوارهای پشتیبان گیری ، لوح فشرده یا سایر ابزار ذخیره سازی ذخیره نماید.